qBlog Quadina w świecie PHP

2maj/126

Porównanie serwerów dedykowanych

Przyszedł taki czas, gdy praca zaczyna generować więcej funduszy to i programiście zachciewa się posiadać swój własny serwer dedykowany do eksperymentów różnej maści. Postanowiłem zrobić porównanie serwerów dedykowanych do kwoty 400zł biorąc jedynie parametry, które dla mnie jako programisty PHP są ważne.

Brałem pod uwagę 4 parametry:

 • Moc procesora - wyrażona w kilohercach (1KHz = 1 punkt), ale nie uwzględniałem hyperthreadingu ponieważ do zastosować serwera PHP nie tworzy praktycznie żadnej różnicy wydajnościowej (testowane na maszynach u nas w biurze między i5 a i7).
 • Pamięć operacyjne - wyrażona w kilobajtach (1KB = 1 punkt).
 • Pojemność dysku twardego - wyrażona w gigabajtach (1GB = 1 punkt), ale bierzemy pod uwagę faktyczny dostępny dysk, a nie pojemność wszystkich dysków w RAID.
 • Transfer miesięczny - wyrażony w TB (1TB=100 punktów), jeżeli hosting nie oferuje limitu to traktujemy to jako limit 10TB czyli 1000 punktów.

Wyniki moich poszukiwań można zobaczyć w dokumence PDF tutaj: Porównanie ofert hostingowych

Okazuje się, że firmą totalnie bezkonkurencyjną jeżeli chodzi o małe serwery dedykowane to OVH. Nie spodziewałem się właściwie innego wyniku, bo zawsze "na oko" ich oferta wydawała się najlepsza.

Nieznacznie gorszymi ofertami okazuje się oferta takich firm jak Kylos i Vipower, które również oferują 4 rdzeniowe o mocy wyższej niż 3GHz na rdzeń. Gorsze są pod względem dostępnej pamięci operacyjnej.

Pozostałe firmy posiadają bardzo podobne do siebie oferty (patrząc przez pryzmat jakość/cena). Zaskakujące jest jak wysokie ceny oferują takie firmy jak Hostings i dhosting mające do zaoferowania maszyny z procesorami Inter i3 oraz Intel Atom.

Tak więc ostatecznie wybór padnie na serwer OVH Kimsufi 24G jako serwer oferujący największą moc, ogromną ilość ramu, nieprzeciętnie duży dysk i limit transferu, który prawdopodobnie nigdy nie uda mi się osiągnąć w warunkach nieprodukcyjnych.

Zakres tematyczny: Programowanie Dodaj komentarz
Komentarze (6) Trackbacks (0)
 1. Nie wiem czym do końca chcesz się tam bawić i czy jak nie będzie miał 100% upu to będzie tragedia, ale nie lepiej do zabawy coś sobie w domu/biurze postawić?:)

 2. No taką maszynę niestety w domu postawie za 2-3k, więc taki dedyk w skali roku wychodzi drożej, ale są też inne ważne rzeczy jak dostępność. Na pewno będę chciał tam jakieś roboty postawić, albo nawet utrzymywać małe stronki. Domowy odpada też ze względu na „bardzo duży” transfer wyjściowy jaki posiadam na łączu od Vectry :)

 3. I mogę się czepić jeszcze do jednej rzeczy, chociaż w większości wypadków masz tam procesory Intel’a, ale `duże` uproszczenie przyjąłeś przy „1KHz = 1 punkt ” – np procek AMD i Intel pracujący @ mhz jest ‚różnie wydajny’ :)

 4. Takich parametrów, które jeszcze musiałbym wziąć pod uwagę jest naprawdę sporo. W moim porównaniu skupiłem się na samych parametrach liczbowych. Na tej samej podstawie na jakiej zadałeś pytanie o procesory mógłbym rozważać pamięci, dyski, a nawet płyty główne użycie w macierzach, czy samo chłodzenie jednostek serwerowych, które też wpływają na wydajność.

 5. Dwie dotkliwe wady Kimsufi:
  - brak RAID na dysku
  - czas reakcji supportu czasem może nie być satysfakcjonujący

 6. Na moje potrzeby chyba 100GB backupowej przestrzeni wystarczy. Jeszcze na żadnym dedyku nigdy nie miałem awarii dysku, więc może nie wiem jeszcze co znaczy brak RAID. Z komputera stacjonarnego mam doświadczenie, że to tylko niepotrzebne zwolnienie na małych pliczkach. Niestety nie jestem adminem, a jedynie userem takich serwerów, więc moja wiedza o takich rzeczach jest co najmniej przeciętna.


Leave a comment

Brak trackbacków.