qBlog Quadina w świecie PHP

22gru/090

Eclipse Galileo

Rozpocznę, pozwolicie, od aplikacji, której osobiście używam i polecam każdemu zaawansowanemu jak i początkującemu programiście. Aplikacja Eclipse w najnowszej wersji Galileo jest to naprawdę potężny kombajn programistyczny. Eclipse z natury nie był przeznaczony do programowania w PHP, ale dzięki odpowiednim DTP przystosowano go do tego celu.

Co daje Eclipse?
Przede wszystkim należy wymienić możliwości tworzenia całej listy funkcji i klas, które są wykorzystywane w danym projekcie. Taki outline całego projektu jest cały czas dostępny podczas pisania nowego kodu. Program podpowiada nie tylko funkcje i zmienne, ale również zagnieżdżone zwroty obiektów.

Skąd brać Eclipse?
Dostępny jest pod adresem http://www.eclipse.org/galileo/ Nie ma żadnych opłat przy ściąganiu, jest to projekt otwarty, więc nie ma obaw co do korzystania z niego nawet przy komercyjnych projektach.

Kontrolowanie wersji?
Galileo ma najnowsze wtyczki SVN - obsługuje je wyśmienicie. To co zdobyło moje serce to informacja o błędnym kodzie zaraz przed commitem do repozytorium.

Jestem początkujący, o co chodzi?
Na początku musisz po prostu stworzyć projekt PHP i patrzeć jak na taki większy notatnik. Po lewej masz drzewo (strukture) twojego projektu, w środku możesz edytować swój kod, po prawej masz różne przydatne narzędzia, które będą opisywane w miarę prowadzenia przeze mnie kursu.

Czy ten program jest stabilny na Windows Vista, Windows 7?
Osobiście korzystałem z Windows Vista Bussiness brandowany do mojego HP i nie miałem z nim do tej pory żadnego problemu. Obecnie korzystam z Windows 7 (64bit) i również nie mam na co narzekać.

Czy Eclipse posiada własny serwer WWW/PHP?
Nie i prawdopodobnie nigdy nie będzie go posiadał. Eclipse jest edytorem, który udostępnia Ci ogromne możliwości, ale sam w sobie nie jest serwerem. Natomiast przy odpowiedniej konfiguracji, można do niego wpiąć nawet prostego WampServer, żeby na bieżąco móc debugować/testować sobie swój kod.

Jakie wymagania ma Eclipse?
To jest trudne pytanie i odpowiedź na nie oddam bardzo wymijającą. Wszystko zależy od tego, z jaką prędkością chcesz pracować i jak duże projekty przerabiasz. Ogólnie każdy komputer obecnych czasów powinien sobie radzić z nim bez problemu. Natomiast z wymagań softwarowych to musisz być [nie]szczęśliwym użytkownikiem Windowsa i posiadać Jave (JDK), najbardziej polecam wersję z NetBeans, dostępną tutaj: http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

Masz swoje pytanie?
Zadaj je w komentarzu, a na pewno pojawi się w następnej aktualizacji tego artykułu wraz z odpowiedzią.

Zakres tematyczny: Narzędzia Dodaj komentarz
Komentarze (0) Trackbacks (0)

Brak komentarzy.


Leave a comment

Brak trackbacków.